Péče o tetování

Unsplash / Pixabay

Konečně jste si splnili přání a máte na těle tetování? Přetrpěli jste jisté obavy, ale je tam, kde jste ho chtěli mít? Samotnou aplikací tetování na kůži ještě nic nekončí. Pokud chcete mít z nové okrasy těla jenom samé potěšení, nechcete hned přijít o výrazné barvy, je třeba čerstvému tetování věnovat jistou péči. Je nutné si přiznat, že tetování se rovná zranění. Vaše kůže byla narušena jehličkami a barva se vám dostala do spodní vrstvy kůže.

Hned po dokončení tetovací práce se zakrývá místo potravinovou fólií a zabraňuje se vytékání tělních tekutin. Počkáte několik hodin, než ji budete sundavat. Fólie se doporučuje neodstraňovat po dobu dvou až šesti hodin. 24 hodin po tetování nepijte žádné nápoje s alkoholem. Po odstranění umyjete vytetované místo vlažnou vodou. Použijte tekoucí vodu a můžete aplikovat i mýdlo. Umývání musí být jemné. Setkáte se i s praxí u japonských tatérů, kdy se tetování namáčí v horké vodě pro očištění. Po tetování lze používat i speciální kosmetické a farmaceutické výrobky. Jedná se o dermatologicky testované produkty a nemusíte se obávat o jejich účinnost a bezpečnost. Pořídit si je můžete přímo u většiny tatérů a tetovacích salónů. Je třeba zdůraznit, že péče o tetování se provádí pouze s čistýma rukama, protože jen tak se zabrání případné infekci.

Jestliže máte problémy s odstraněním ochranné fólie, nejprve ji namočte a půjde lépe sundat. Následně se pusťte do osušení tetovaného místa. K sušení si vezměte na pomoc čistý ubrousek nebo ručník.

Další hodiny nechte tetování v klidu, nejlépe přes noc. Chraňte ho pod čistým oblečením. Druhý den se znovu dejte do omývání vlažnou vodou s mýdlem, jemného osušení a poté potřete místo tenkou vrstvou krému s hojivými účinky. Tento postup zopakujte ještě minimálně dvakrát za den. Vyvarujte se však dlouhému mazání tetování, aby vám místo nezačalo mokvat a způsobovat pupínky, vyrážky apod. To ale neznamená, že se mazání vyhnete úplně – mohlo by se vysušit, stroupky by popraskaly. Mazání tetování krémem se věnujte přibližně po dobu jednoho týdne.

V případě, že se na tetování objeví stroupky, tak si je neškrábejte ani neloupejte. První týden se nekoupejte, nesaunujte, nenavštěvujte slanou vodu a odpusťte si namáhavější sporty.

Druhý a třetí týden se doporučuje ranní a večerní mazání pleťovým krémem s obsahem vitamínu E. Pokožka by se měla postupně regenerovat. Potetované kůži mohou poté vadit některá mýdla, parfémy nebo sprchové gely a krémy. První týdny je dobré se jenom krátce sprchovat a tetování nevystavovat mnoha namáčením. Tetování škodí solárium a také opalování na slunci. Při pobytu na slunci ho vždy dostatečně chraňte opalovacím krémem s vysokým faktorem.

Mohlo by se vám líbit...