Irezumi – japonské tetování

Unsplash / Pixabay

Irezumi je v japonštině synonymem pro tetování. Skutečné irezumi se nezhotovuje s pomocí tetovacího strojku, ale pouze ručně. Jedná se o velice pracnou a bolestivou metodu, ale výsledek ohromí každého příznivce tetování. Pochopitelně je tato práce spojena i s drahotou – připravte si vyšší obnosy než u běžného tetování v salónu. Kompletní tetování irezumi stojí okolo půl miliónu korun.

Irezumi – japonské umění tetování je metoda permanentního vložení inkoustu pod kůži. Většinou jde o zcela dekorativní účely. I v současné době se irezumi tvoří pomocí stejných nástrojů a metod jako kdysi, někdy před stovkami let.

Nic nemění na tom, že se v tetování irezumi setkáte s dokonalými uměleckými díly.  Do roku 1948 bylo tetování v Japonsku postavené mimo zákon, ale i tak se stihlo stvořit mnoho hodně krásných a zároveň dost složitých motivů. Nejčastěji bývají tetování tygři, draci, moře, krajiny a náboženské motivy.

Jakmile absolvujete kompletní irezumi tetování, nemusíte se snad ani oblékat, protože vaše tělo se stane dokonalým oblekem. Většinu těla bude pokrývat tetování – kromě chodidel, dlaní, krku a obličeje. Některé druhy irezumi mají i nepotetovaný pás, který vede napříč hrudníkem. Jestliže zatoužíte po pravém irezumi, obrňte se trpělivostí – na tetování budete muset docházet klidně až neuvěřitelných dvanáct let. Přičemž rozmezí je mezi osmi až dvanácti lety pro pokrytí celého těla. Ovšem nekteří tatéři jsou i rychlejší a nedělá jim problém to stihnout p dva až roky dříve. Irezumi se hodně často tvoří ve vězení a je součástí hodně kriminálníků.

Za historií irezumi byste se museli vypravit až do doby cca 10 000 let př.n.l.. Nejslavnější etapa japonské historie týkající se irezumi  je dobou EDO (1600 – 1868), kdy byl význam tetování velice kolísavý. Dosud se používaly násilně tetované značky symbolizující označování otroků nebo trestanců. Změnil se celkový vzhled tetování, protože nešlo o žádné nezajímavé motivy, ale o naopak vzhledově pěkné a podobné současnému stylu. K nejoceňovanějším motivům patřily výjevy z literatury. Hlavně šlo o hrdinské scény, draky, tygry.

Změna v japonském tetování nastala po zrušení zákazu tetování, tedy po skončení druhé světové války. Ovšem společnost si tetování stále spojuje se zločineckými praktikami a gangy. Současné irezumi je v Japonsku spojeno s podsvětím a s japonskou mafíí Yakuza (Jakuza). V této organizaci patří tetování k povinnostem. Irezumi nosí pouze muži. Jestliže uvidíte toto tetování na ženě, nejde o běžnou praxi.

Doba jde kupředu a moderní tetování tvoří i řadu napodobenin s japonskými vzory. Obyčejný tetovací strojek umí také na kůži stvořit nádherné obrazce a na první pohled vlastně nepoznáte kopii od originální metody. Napodobeniny prostě letí, mají moderní styl a rychlejší provedení.

Mohlo by se vám líbit...