Čínská tetování
Tetování je v asijských zemích považováno za kombinaci duchovní praktiky a umění. Tvrdí se, že nové tetování zásadně ovlivní život majitele a začne jeho duchovní cesta. V Číně se tetování označuje jako Ci Pei – značí probodání těla.
Čínské tetování se vždycky řadilo mezi populární. S oblibou si ho nechávají provádět zločinci příslušníci mafií, ale také hollywoodské celebrity. Obliba vzrůstá díky vyzařování jistého tajemna. Najednou máte u sebe kousek asijského světa, který je vždy spjat s jistými tajemstvími a snad i kouzly. Co je záhadné, je prostě přitažlivé. Nejčastější čínské symboly představují zvláštní nápady a mají v sobě nějaké vlastnosti – jde třeba o sílu a lásku.
Motivy čínského tetování
Nejčastěji se pomocí tetovaných čínských motivů vyjadřuje láska, štěstí a mír. Velice známý je čínský drak, které je symbolem záhadna a síly – vyskytuje se v četných čínských legendách. Drak má sílu a je zlomyslný a dokáže v každém probudit dostatečný respekt. V Asii však není opěvován kvůli své krutosti, ale pro toleranci a inteligenci. Číňané se zároveň do jednoho považují za dračí potomky. Čínští draci se řadí do několika tříd.
Historie a fakta čínského tetování
Tetování nebylo žádané ve starověké Číně a v této době šlo spíše o vzácnost. Chtěné změny těla se považovaly za urážení společnosti a rodiny. Tetování se však praktikovalo především v nižších třídách lidí a některé čínské mýty obsahují zprávy o tetování. Jedna z legend vypráví o tetování, které provedla matka svému synovi. Yueh Fei byl generálem, který sloužil v časech dynastie Song. V bojích s nepřítelem zradil a spojil se s nepřítelem. Zasáhlo ho to, odešel z bitvy a vypravil se domů. Rozčílila se ze synova jednání, protože si myslela, že nejvýznamnější na světě je sloužit vlasti. Potom vzala jehlu a na záda mu vytetovala čínské znaky – nápis: „Zcela oddán slouží své vlasti.“
Velice často se čínským tetováním označovali zločinci. Stačilo je přistihnout při činu a neminulo je tetování na tváři – takto se dali snadno poznat. Zloději se označovali malými kruhy za ušima, konkubíny byste poznali podle tetovaného obočí. Vojevůdci si zajišťovali loajálnost svých poddaných také pomocí tetování. Za nejvyšší trest se považoval potetovaný obličej – s ním se nesmělo ani vstupovat do měst.
První zmínky o tetování se našly v čínské literatuře z doby 200 let před Kristem. Probírán je zde lid Yue, který praktikoval zdobení různými vzory na ochranu před vodními příšerami a draky. V Číně je tetování hodně rozšířeno u původních kmenů. Kmen Drung už tradičně tetuje své ženy – od dob dynastie Ming. Tetování u kmene Dai zahrnuje muže i ženy. Ženy mají tetování na vnitřních stranách paží, ale také mohou mít vytetované tečky mezi obočím. Muži se tetují vzorem draka nebo tygra.
Výběr čínského tetování
Rozhodně se u výběru čínského tetování nevyplatí spěchat. Vybraný motiv si dobře promyslete. Vezměte v úvahu, zda bude sedět nejen vašemu vzhledu, ale i vašim hodnotám. Čínština má více jak 80 000 symbolů. Většina z nich se sice v současnosti už nepoužívá, ale existují. Výběr nebude pro nikoho snadný. Čínské motivy jsou velice oblíbené a mnoho lidí se doslova nadchne. Než se dáte potetovat, nechte si vysvětlit, co nápis, symbol nebo čínské písmo znamená.Může vám to připadat úchvatně a po přeložení vám spadne brada, sklopíte zrak a budete šetřit na odstranění tetování.